Skuteczne negocjowanie jest bardzo ważnym aspektem przede wszystkim w życiu zawodowym (chociaż czasem też w prywatnym). Spośród wielu typów negocjacji najbardziej merytorycznym i oddzielonym od emocji jest styl zwany rzeczowym.
Styl rzeczowy (inaczej nazywany też stylem dyskusji i kompromisu), to właściwie połączenie wszelkich zalet stylu twardego i miękkiego. W stylu rzeczowym najważniejsze są fakty, czyli liczby, ilości, ustalenia, warunki itp. Obydwie strony rozmawiają przede wszystkim używając określeń dotyczących faktów a nie uczuć. Czyli zamiast mówić “to dla mnie ważne”, mówią “wymagana jest minimalna kwota w wysokości X”. Ważnym jest, by w tych negocjacjach zawsze wybierać obiektywne kryteria, a nie wyłącznie te na których nam zależy.
Zobacz inne artykuły z obszaru prawa:
Rozwiązaniem rozmowy negocjacyjnej rzeczowej powinien być efekt, w którym każda ze stron wygrywa, a jak wiadomo jest to zawsze możliwe przy podpisywaniu umów biznesowych o ile odłożymy wszelkie emocje na bok i zajmiemy się faktami. Po udanych negocjacjach rzeczowych następuje wspólne opracowanie końcowych wersji podpisywanych kontraktów. Wzajemny szacunek dla negocjujących ze sobą partnerów obfituje obopólnym zadowoleniem.