Jak zabezpieczyć się przed inwigilacją?

Internet to prawdziwa broń, która zarówno wiele nam daje na co dzień, ale też korzystanie z niego wiąże się z pewnym ryzykiem. Żyjemy obecnie w czasach, w których technologia stała się nie tylko narzędziem naukowym, ale też i informacyjnym. Państwa prowadzą coraz to nowsze wojny, wykorzystują technologię, by wiedzieć o nas coraz więcej. Trudno jest przewidzieć skalę inwigilacji, ale jest ona faktem, również w Polsce. Rządy chcą wiedzieć praktycznie wszystko o swoich obywatelach. Jak tego uniknąć? Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Po pierwsze, ograniczać swoją aktywność do minimum

Jako, że internet to potężne narzędzie, bez którego już nie jesteśmy w stanie się obyć, to i wykorzystujemy go praktycznie wszędzie. Nie chodzi nam nawet tylko i wyłącznie o korzystanie z komputera, ale i również aplikacji mobilnych. Często zdarza się, że zakładając konto na jakiejś platformie, świadomie akceptujemy regulamin. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ nawet nie wiemy na co wyraziliśmy zgodę. Jasne, większość regulaminów jest jasna i klarowna i nie ma na celu pobierania naszych informacji w niejasnych celach, ale jednak nieuczciwych osób i podmiotów nie brakuje. Dlatego najlepiej wykorzystywać tylko te aplikacje, które są przez nas dokładnie sprawdzone pod kątem regulaminu, aby też nie wciągać się zbytnio w macki internetu.

Po drugie, zainstalować program antywirusowy

Osoby, które znają realia internetu wiedzą, że w nie jesteśmy w nim anonimowi. Wystarczy nawet zrobić prosty test, na podstawie, którego odwiedzimy sklepy internetowe. W przypadku, w którym niekoniecznie zrobimy zakupy, to i tak czy siak reklamy danego sklepu będą nam się pojawiać. Warto zatem zainstalować program antywirusowy, który będzie pozwalać nam na zacieranie śladów tak, jak tylko jest to możliwe. Niektóre z przeglądarek internetowych posiadają tryb incognito – jak najbardziej trzeba z niego korzystać. Nie można też popaść w paranoję i twierdzić, że każda strona i każda aplikacja nas śledzi, ale inwigilacja jest faktem i można się z nią pogodzić poprzez publikowanie o sobie jak najmniej liczby informacji albo też się tym nie przejmować.