Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Każdy przedsiębiorca podpisywał jakąkolwiek umowę. Żeby dowiedzieć się, czy jest on wiarygodny, należy wykonać kilka czynności.

Pierwszym krokiem do celu jest sprawdzenie, czy ma on zarejestrowaną działalność gospodarczą (w przypadku gdy jeden przedsiębiorca zawiera umowę z innym).

Każdy musi mieć wpis do CEiDG oraz nadany numer NIP, ponadto każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powinna mieć swój wpis w KRS. Jeśli pochodzi on z zagranicy, to trzeba się mieć dane dotyczące sytuacji polityczno- ekonomicznej tego kraju. Trzeba sprawdzić, czy kluczowi pracownicy firmy nie są wpisani na listy sankcyjne.

Jeżeli zainteresowana naszymi usługami strona umowy, swoją siedzibę firmy ma w Polsce, to jest możliwość sprawdzenia, czy dany podmiot nie jest wpisany na listę ostrzeżeń KNFu. Bardzo ważne informacje są w bazach danych Biura Informacji Kredytowej (do baz danych BIK trafiają informacje i pozytywne i negatywne) i Biura Informacji Gospodarczej.

Równie dobrze takiej informacji może udzielić Krajowy Rejestr Długów- trafiają tam informacje na temat zaległości wyższych niż 200 zł (w przypadku osób prywatnych) lub 500 zł (jeżeli mamy do czynienia z przedsiębiorcami).

W weryfikacji wiarygodności finansowej pomoże również ERIF, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, które pomaga sprawdzać i weryfikować, czy dany kontrahent jest wiarygodny.

Inną metodą jest sprawdzenie komentarzy na Internecie, jednak stosować należy zasadę ograniczonego zaufania. W wyszukiwarce Google istnieją tzw. lokalni przewodnicy.

Prowadząc działalność gospodarczą, sama mam od nich kilka ocen, a żadna z tych osób nie korzystała z usług mojej firmy. W pewnej chwili zostałam również oskarżona o przestępstwo, którego nie popełniłam, także trzeba uważać, zwłaszcza wtedy, jak mamy do czynienia z komentarzami, gdy osoba nie jest podpisana swoim imieniem i nazwiskiem. Miałam również taką sytuację (na początku działalności), że nie miałam żadnego klienta, a już miałam komentarze na jednym z portali.

Żeby dalej zweryfikować działalność firmy, można po prostu do niej zadzwonić, co pozwoli określić, czy dane przedsiębiorstwo funkcjonuje.

Dodaj komentarz