Dlaczego programista tyle kosztuje?

Koszt programisty jest spowodowany tym, że musi on opanować wiele umiejętności. Kursy specjalistyczne nie są ani tanie, ani łatwe (np. kursy programowania metodą Bootcamp), a chociaż można nauczyć się poszczególnych języków oprogramowania z kursów zamieszczonych na Internecie, to nadal osoba, która ma stać się programistą, musi poświęcić wiele czasu, ponadto musi zainwestować w kursy specjalistyczne.

Zatrudniając programistę, przedsiębiorca nie płaci tylko za wykonanie usługi i poświęcony czas – płaci również za umiejętności, które on posiada, a ich opanowanie, kosztuje usługodawcę wiele czasu i wysiłku- tak jest przy każdym rodzaju specjaliście (wystarczy spróbować opanować tak popularny i niełatwy język, jakim jest JAVA w ciągu jednego dnia, by to zrozumieć, a istnieje jeszcze wiele innych języków- C++ i Python, obok Javy, należą do najpopularniejszych).

Ponadto jest on odpowiedzialny za wiele innych obowiązków- wyszukuje błędy, które pojawiły się w trakcie pisania kodu, rozwija systemy pomagające zarządzać bazą danych lub testuje oprogramowanie. Specjalista posiadający takie umiejętności nie może być tani.

Inne przyczyny są prozaiczne, ale dotyczące każdego z nas- koszty utrzymania. Programista też musi mieć za co jeść i pić, płacić rachunki i podatki. Ponadto musi się wykosztować na specjalistyczny sprzęt (o ile nie jest zatrudniony na stałe w firmie), co nie jest małym kosztem (chociaż, zgodnie z prawem, wlicza mu się to w koszty uzyskania przychodu, ale nie czarujmy się- najpierw trzeba na to zarobić, gdyż liczone są dopiero od czasu wystawienia rachunku).

Inną sprawą jest to, że dobry programista może w każdej chwili poszukać pracy za granicą, w poszukiwaniu wyższych zarobków oraz poszerzenia wiedzy na interesujące (i opłacalne) dla niego tematy.

To wszystko składa się na koszt, który ponieść musi przedsiębiorca- umiejętności, które nabywane były przez lata, koszty utrzymania i uzyskania przychodów, czy ryzyko wyjazdu za granicę- nie musi to być Ameryka- wystarczy wyjechać np. do Niemiec.